Wczytuję dane...


Olejarnia Świąteczna znajduje się w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Lwowem, na pograniczu Roztocza środkowego, Kotliny zamojskiej i Grzędy sokalskiej, 10 km od Zamościa.

 

Gospodarswo zajmuje się uprawą roślin oleistych (rzepak, len, rydzyk), przetwórstwem, sprzedażą produktów regionalnych i obsługą turystów. Produkowany przez olejarnię Olej świąteczny roztoczański został jako pierwszy z woj. lubelskiego wpisany na Listę produktów tradycyjnych. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich otrzymał Perłę 2008 za najlepszy polski produkt regionalny.

 

Obok czynnego małego zakładu produkcyjno-usługowego, znajduje się skansen olejarski (zagroda edukacyjna) z pięcioma kompletami maszyn olejarskich, narzędziami do młócenia, czyszczenia, mielenia zbóż i do obróbki lnu i konopi. Duża wiata służy do pokazów bicia oleju na dwuwiekowych maszynach, projekcji programów tematycznych i degustacji potraw regionalnych. Wiata wyposażona jest w stoły i ławy dla starszych i stoliki dla mniejszych dzieci. Za stodołą w małym sadzie jest urocze miejsce na ognisko(można też piec kiełbaski pod wiatą).

 

Gospodarstwo otoczone jest polami uprawnymi i łąkami z liczną ilością źródlisk rzeki Łabuńki. Duża wolna przestrzeń i bliskość wodopoju sprawia, że można obserwować z bliska dzikie ptaki i zwierzęta. W odległości około 500m od gospodarstwa, przy starym gościńcu znajduje się "Czarci Zdrój"-wiążące się ze słynną  legendą o groszu.

 

Olejarnia Świąteczna jest jednym z punktów roztoczańskiego ekomuzeum "Świąteczna Kraina".
W 2011 roku gospodarstwo otrzymało II miejsce w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w woj. lubelskim.

W 2020 roku Olejarnia Świateczna otrzymała certyfikat marki "Roztocze". www.roztoczetravel.pl


Więcej informacji:

a)  olej świąteczny roztoczański jest wpisany na Listę produktów tradycyjnych oraz otrzymał nagrodę Perła 2008 za najlepszy polski produkt regionalny

b) w 2011 gospodarstwo zajęło II miejsce w konkursie na najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w woj.lubelskim

c) Olejarnia Świąteczna brała udział w programach tv "Kawa czy herbata", "Klimaty i smaki", "Podróżnik kulinarny",

Linki do filmów:

1. DDTVN Olej Świąteczny Roztoczański

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/olej-swiateczny-roztoczanski,5576.html

2.  ZAGRODY EDUKACYJNE Edukacja naturalnie odc.3

https://www.youtube.com/watch?v=VKOT-LwP1Qk

3. ZAŁOGA EKO Na polach Roztocza

http://vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci/zaloga-eko/wideo/iii-odc-15-na-polach-roztocza/17763080

4.  DDTVN Jakub Porada na pędzoku

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/jakub-porada-na-pedzoku,149438.html

5. DDTVN MIKOŁAJ REY Prawdziwe złoto dla zdrowia

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/prawdziwe-zloto-dla-zdrowia,165731.html

6. Mikołaj Rej z wizytą na polach rzepaku

https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/zdrowe-odzywianie/mikolaj-rey-z-wizyta-na-polu-rzepaku-jak-powstaje-olej-z-tej-rosliny-da312919-5325562

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. "Jak drzewiej biło się olej"

2. "Jak to z lnem było"- od cennego włókna do złotego oleju